Czarowanie przez czytanie: Tajemniczy Ogród

„Czarowanie przez czytanie” – nowatorski projekt stworzony przez Czytoczary.pl zachęcający do twórczego czytania książek, bawienia się słowem, szybowania po najdalszych zakamarkach wyobraźni; inspirujący i otwierający na niezliczone możliwości wyrazu artystycznego, ale także na szczerą i głęboką rozmowę, przemyślenia i refleksje.

„Tajemniczy ogród” wg Glam Girl

Sześciolatka mierząca się z „Tajemniczym Ogrodem” początkowo przegrała. Pierwszy rozdział okazał się tak poważny i przerażający, że lęk zburzył chęć czytania dalej, wycisnął mnóstwo łez i doprowadził do szeregu koszmarów nocnych. Na szczęście po kilku dniach chęć do uczestniczenia w projekcie wzięła górę. Częściowo dlatego, że nasza Glam Girl miała już świetny pomysł, co chce stworzyć później. Nie znała jeszcze historii, ale już sam tytuł pozwolił jej fantazjować i tworzyć. Postanowiłyśmy czytać wybrane fragmenty/rozdziały, uprzednio przygotowywane przeze mnie (czyt. najpierw czytałam ja, potem raz jeszcze wspólnie). Ten system sprawił nam obu radość – córka nie obwiała się każdego kolejnego słowa, słuchała z zaciekawieniem (mimo, iż opisy bywały długawe) i dziecięcą radością; ja zaś przeżywałam błogostan powrotu do czasów szkoły, delektowałam się historią, którą całkowicie inaczej dziś odbierałam. Po każdej części, rozmawiałyśmy o treści. Początkowo zagajałam pytaniami typu: czy coś cię zaciekawiło? Coś zapamiętałaś? Jakie wrażenie wywarł dany fragment? Czy podobał ci się? Potem już nie musiałam o nic pytać, bo zawsze jakiś temat sam się nawinął. Ku mojemu zaskoczeniu, często rozmowy schodziły na tory emocji, uczuć, zachowań ludzi. Książka była tylko wprowadzeniem do pogadanek do problemach Glam Girl, zwierzeń z jej obserwacji i przemyśleń.

Choć historia „Tajemniczego Ogrodu” została jedynie zarysowana, a przeczytane fragmenty stanowiły niemal odrębne treści, ten utwór towarzyszył nam cały miesiąc, był z nami wszędzie – w rozmowach, na spacerach, w parkach i oczywiście w naszej wspólnie tworzonej pracy plastycznej. Zaangażował całą rodzinę, mimo, że Glam Girl o wszystkim decydowała, wymyślała, podpowiadała, korygowała, my towarzyszyliśmy jej tyle, ile sobie tego życzyła. Na koniec czuła ogromną dumę, satysfakcję i trochę trudno było jej się rozstać z powstałym obrazem.  By nie czuć żalu, że już koniec, od razu zapytała: „to co następnego czytamy?”

A oto jak powstawała nasza praca:

etap1_foto

Pierwszy etap: fotografowanie roślin ogrodowo-łąkowo-leśnych. Wielokrotnie spacerowałyśmy z aparatami w dłoniach i robiłyśmy zdjęcia – ja swoje, córką swoje. Czerpałyśmy z tego ogromną przyjemność. Wyostrzałyśmy zmysł obserwacji. Szukałyśmy piękna. Zgromadziłyśmy pokaźną kolekcję foto-botaniczną. Do foto-zabawy zaangażowałyśmy także Ciocię K. (pozdrawiamy:*) – podzieliła się z nami fotografiami z jej osobistego ogrodu.

etap2_ogrody

Drugi etap: odwiedzenie kilku przepięknych ogrodów: m.in.Park Ujazdowskiego, Ogrodu Botanicznego, Łazienek Królewskich i Ogrodu BUWu. Wszędzie czuliśmy na sobie oddech książki, przypominały nam się bogate opisy natury, wymienialiśmy się refleksjami i uwagami, często pojawiały się zwroty typu „magiczny, tajemniczy, niesamowity”. Książka obudziła w nas potrzebę dotarcia do namacalnych ogrodów, zrodziła głód poszukiwania „naszego” tajemniczego ogrodu…

etap3_materialy

Trzeci etap: zbieranie materiałów. Nagle każdy przedmiot, liść, kwiat, kamień, ołówek, kredka, ścinek papieru mógł się przydać. Glam Girl raz po raz wymyślała co i dlaczego może użyć. Była to część najbardziej twórcza i fascynująca dla niej. Namacalnie gromadziła swój przyszły ogród.

etap41

etap42

Czwarty etap: składanie wszystkich elementów  w jedną całość. Najdłuższy, najbardziej czasochłonny, płodny, odkrywczy i pociągają za sobą co raz to nowe elementy, koncepcje i pomysły. Koniec spektakularny w swej prostocie, cieszący oczy i serce.  Dziękujemy Czytoczary.pl za inspirującą podróż!

Z wielką radością prezentujemy pierwszą pracę projektu „Czarowanie czytaniem” ilustrującą „Tajemniczy Ogród” oczami Glam Girl:

20170912_105748

etap4

Post powstał w ramach projektu czarowanie przez czytanie

IMG_2126

4 myśli w temacie “Czarowanie przez czytanie: Tajemniczy Ogród

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s